Kako postaviti pločice na križiće, trikovi i savjeti za profesionalno urađen posao sa križićima

Križići, još ne tako davno bili su neizostavan dio opreme, za postavljanje pločica. U današnje vrijeme se nešto rijeđe koriste, ovisno o formatu, ali ipak se koriste. Stoga zaslužuju da se o njima nešto kaže prije nego stvarno padnu u zaborav i neka pametna glava sastavi nekrolog o njima.

Križići za pločice, opis

Križići, obično plastični, bar ja nisam vidio od nekog drugog materijala, služe kao prostornici ako sam upotrijebio pravu riječ. Engl. spacers, što je odlična riječ koja ga opisuje. U hrvatskom jeziku je uvriježeno križić, može i distancer, ali opet je posuđenica, tako da , kako god, mislim da smo za sad na dobrom tragu da shavatimo o čemu je riječ. Znači malo , bijelo i izgleda kao križić, eto, što još dodati u opis . Opisati križić, ili praznu konzervu gotovo da i nema neke razlike, čemu trud kad si svatko na prvu može predočit sliku, ali pravila su da se slijede, nisu li?

Nešto o vrstama križića

Premda su to samo mali bijeli plastični križići, čovijek ne bi vjerovao da još postoje i vrste te male gamadi, te male bijele pošasti, hvala Bogu da se sve manje koriste, mislim, nemam ja ništa protiv križića, naprotiv, bez njih je, bar meni nezamislivo i jako teško postavit pločice. Smetaju mi loši križići, a gotovo 90% proizvode takve.

Djele se na :

  • Obične, ili standardne
  • Diletacijske

Obični su od potpuni nazovimo, puna plastika, dok su diletacijski ispunjeni prazninama, šuplji kao zub.

Zajedničke karakterstike za obje vrste križića

Osim što imaju isti vanjski izgled, na prvi pogled na njima se ne zapaža ništa neobično, šta ,križić ko križić. No, kad se malo bolje zagledamo, gle čuda, pa oni su u konus. Upravo ovaj konus zanemarivan od površnih pogleda onih koji napoprijeko svemu pristupaju učinio je to da takve brzo spusti na zemlju, već nakon trećeg reda, ma lažem i prije. Od bajice punog samopouzdanja sa stavom sve ja znam od prve ubrzo uviđa kako mu se svijet ruši. Dobro, ne baš da mu se svijet ruši, ali da mu srce počne brže kucat i da ga krene probijat hladan znoj i da mu se znoje dlanovi to je činjenica.

Osim ove fizičke preobrazbe, nemojmo zanemarit ni duhovnu komponentu, koja čovijeka uči poniznosti, tako da se križićima može pripisati zahvalnost za duhovni napredak mnogima i da ima imalo pravde red bi bio da ih se uvrsti i u svete knjige. Naime kako se kaže svi mi nosimo svoje križeve, ali ako ne znamo za ovaj konus, onda nosimo puno malih križića koji su čista napast kao komarci.

Dao sam priličan značaj ovom konusu da onaj tko bude odmah radio pravilno poštedi mnoge svece i sačuva svoje zdravlje i ugled da ne zbrljavi posao.

Razlika između običnih i diletacijskih križića

Glavna razlika između ove dvije vrste je u tome što se diletacijski križići ne moraju vadit nakon postavljanja. Što znači da se može fugirati preko njih, naravno pod uvijetom da su dovoljno utisnuti. Dok obični moraju da se vade zbog statike gibanja. Ako se ne izvade pločice se jednostavno napuhnu i odljepe, pa čak i popucaju. Tu dolazimo do onog u početku što sam rekao da mi smeta kod proizvođača, a to je da im krajeve zaoble. Zaobljeni krajevi znatno otežavaju vađenje, bilo da se vade skalpelom , ili kukicom. Jednostavno klizne skalpel izmežu križića i pločice i zakajla se recimo to tako. Kad se to učestalo događa na plohi od tridest kvadrata manjeg formata pločica, ne treba govorit posebno koja je to frustracija, otud moj uvod onako o križićima. Dobro je da sad znamo, a već smo se bili zabrinuli.

Pravilno umetanje križića za pločice

Sa križićima se brže radi nego sa kajlama i podlošcima, ali treba zato više vještine. Dakle, kao što smo rekli križić je u konus i pločice su malo u konus, posebno manji formati. Konusni dio, što znači uži ide prema dolje i tako svaki križić umetati. Ako se o ovome ne vodi računa i okreće neki gore, neki dolje, pločice se krenu razilazit i skupljat da se onome tko prvi put radi tlak ne može ni izmjerit, jer na skali nema dovoljno crtica u visinu.

Znači , rezime, okretati križiće pravilno prema dolje svi kao jedan i jednako duboko. Obični lijepo ravno sa površinom pločice, ne dublje, dok diletacijski min. 2mm niže zbog fugiranja.

Primjenjivanjem ove metode postavit ćete pločice kao profesinalac. Tko vjerovao tko ne mnogi su čak godinama ljepili ne obraćajući pažnju na to i krivili pločice i klase i loš dan itd. Puno je tih naizgled nevažnih detalja, nekima nevažnih, pa onda puno griješe. Ako se zanat uči uz majstora on će brzo pokazati i otkriti skrivene tajne, prije toga pusti vas da se mučite na zidu dok mu se brkovi osmjehuju. Sve u svrhu jačanja vašeg karaktera i cijenjenja prenesenog znanja. Kada zaslužite onda vam kaže. Evo nesebično ćemo podjeliti znanje na ovoj stranici o postavljanju pločica, ako je bilo od koristi podjelite članak i dalje pratite naše najnovije objave i sretno sa križićima.

I na kraju za one koji žele znati više o križićima, tko je mislio da nema dalje od ovoga grdno se prevario. Za one znatiželjne evo popis literature:

Moj prvi susret sa križićima radne bilješke jednog keramičara, Dokumenti o povijesti križića u četiri poglavlja, Zbirka križića priručna knjiga za keramičare, Što sam vidio i doživio sa križićima majstor pripovijeda, Bilješke o križićima vrijedne sijećanja, kao i mnoge druge. Napomena, ovaj popis literature ne postoji, izmišljen je u svrhu zabave i dodan zbog šaljivog karaktera. Ako nekog inspiriraju naslovi neka slobodno sveže kosu gumicom i pljune u olovku, pa napiše nešto prvi se pretplaćujem , sretno.

Komentiraj